Points up to and including 16th July 2014 |
Prelim |
Novice |
Elementary |
Medium |
Adv Med |
Pts Total | RIDER | HORSE |
111 | Jo Ball | Orador |
|
|
111 |
|
|
58 | Sally McClean | Farmer |
|
18 |
40 |
|
|
57 | Christine Scott | Just Jazz |
35 |
22 |
|
|
|
49 | Hilary Sawyer | Showpeace |
|
49 |
|
|
|
49 | Danny Davies | Judy |
|
26 |
23 |
|
|
49 | John Mills | Flowerhill Gucci |
|
|
24 |
25 |
|
43 | Lynne Walkling | Ben |
|
8 |
17 |
18 |
|
42 | Katrina Ellis | Joker |
|
42 |
|
|
|
41 | Theresa White | Greta |
26 |
15 |
|
|
|
40 | Helen Kenny | Casandra Z |
|
|
|
40 |
|
38 | Rachel Roles | Zilvor Garbo |
|
|
38 |
|
|
38 | Jane Whitmore | Tisarna Valley |
30 |
8 |
|
|
|
38 | Lucy Miles | Rummau |
|
19 |
19 |
|
|
38 | Theresa White | Mr Zig |
38 |
|
|
|
|
38 | Liz Robson | Chester |
38 |
|
|
|
|
37 | Harriet Mercer | Digby |
10 |
27 |
|
|
|
34 | Rona Smithers | Chico Z |
28 |
6 |
|
|
|
33 | Annette Jones | Whiskey |
|
33 |
|
|
|
33 | Emma de Launay | Suenos |
|
|
23 |
10 |
|
31 | Penny Sangster | Roland |
|
22 |
9 |
|
|
31 | Lee Fawley | Rhapsody |
|
|
22 |
9 |
|
31 | Clare Swarski | Millie Vanilli |
|
|
13 |
18 |
|
29 | Sally Rees | Winston |
|
|
29 |
|
|
29 | Molly Freeman | Titan 11 |
|
|
9 |
20 |
|
29 | Penny Sangster | Digger |
|
21 |
8 |
|
|
28 | Judith Warbey | In Mahagoni |
|
|
|
28 |
|
27 | Lucy George | Rainstown Royal |
20 |
7 |
|
|
|
27 | Ben Leathers | Kauto Cyreo |
|
27 |
|
|
|
27 | Gaynor Anderton | Bubbles |
|
27 |
|
|
|
25 | Bronte Ball | Voodoo Cavalerio |
25 |
|
|
|
|
25 | Zara Flinders | Silmus |
|
|
|
25 |
|
25 | Antonette Marley | Implus |
11 |
14 |
|
|
|
23 | Judith Sadler | Rocky |
23 |
|
|
|
|
23 | Sarah Chambers | Egassin |
23 |
|
|
|
|
22 | Carol Taggart | Balli |
|
16 |
6 |
|
|
21 | Liz Allen | Enzo |
|
|
21 |
|
|
20 | Nicki Godwin | Rio's Summer Song |
|
|
20 |
|
|
20 | Sarah Houseman | Paris FBM Wellbourne |
|
|
|
20 |
|
20 | Jo Curling | Keystone Renaissance |
|
20 |
|
|
|
20 | Gabrielle Jazacka | Domino |
|
|
10 |
10 |
|
20 | Joshua Hill | Bewunder |
|
|
20 |
|
|
19 | Amanda Ludman | Nahve Omiro |
19 |
|
|
|
|
19 | Sally Deane | Musik |
|
19 |
|
|
|
19 | Linda Thompson | Leo |
|
16 |
3 |
|
|
19 | Hannah Powel | Keystone Winston |
|
|
19 |
|
|
19 | Emma de Launay | Jet Stream |
19 |
|
|
|
|
19 | Josie Waters | Jet |
|
|
|
19 |
|
19 | Melanie Siggs | Heston |
9 |
10 |
|
|
|
19 | Tracey Warrell | Grace |
|
|
19 |
|
|
19 | Charlotte Epsom | Dutch Warren |
6 |
13 |
|
|
|
19 | Petra Coghlin | Dulcimer |
|
|
19 |
|
|
19 | Yvie Jeanne | Daomie |
19 |
|
|
|
|
19 | Sam Purcell | Castiel |
10 |
9 |
|
|
|
19 | Josh Moore | Aztec Warrior |
19 |
|
|
|
|
19 | Ellie Burt | My Grey |
9 |
10 |
|
|
|
19 | Liz Marlow | Salsa Lady |
|
|
|
19 |
|
19 | Paula Broadhurst | Bluewood Taffeta |
|
|
|
19 |
|
18 | Roz Hollingdale | Nutwoodtimepiece |
|
13 |
5 |
|
|
18 | Sarah Maple | Frankie Foxtrot |
|
18 |
|
|
|
18 | Amy Hull | Dolly |
10 |
8 |
|
|
|
18 | Sandra Bartlett | Dallas |
|
18 |
|
|
|
18 | Darren Woods | Alzu Oliver |
|
|
18 |
|
|
17 | Genevieve Clarke | Willem |
|
10 |
7 |
|
|
17 | Jenny Birkby | Spud |
|
7 |
10 |
|
|
17 | Stephanie Garrett | Once in a Lifetime |
17 |
|
|
|
|
17 | Jo Leathers | Midas Touch |
|
17 |
|
|
|
17 | Jessica Hampson | Leading Lady |
8 |
9 |
|
|
|
17 | Ellie Burt | Knockalane Elard |
|
17 |
|
|
|
17 | Tessa Seed | Soud el Mahaal |
|
17 |
|
|
|
16 | Sarah Moore | Will Magill |
|
16 |
|
|
|
16 | Helen Wolski | Perveno |
9 |
7 |
|
|
|
16 | Sara Jane Cox | Humphry |
16 |
|
|
|
|
16 | Jo Comber | Barnaby Boyden |
|
|
|
16 |
|
16 | Pauline Ticehurst | Balklands Mon Ammie |
13 |
3 |
|
|
|
16 | Alison Crowe | Anderida Diva |
|
|
16 |
|
|
16 | Angela Tester-Bedford | Alfie |
9 |
|
7 |
|
|
16 | Louise Brown | Buster |
|
|
16 |
|
|
16 | Leonie Hunter | Babylon Lord of the Rings |
|
|
16 |
|
|
15 | Anne Kendall | Yana |
15 |
|
|
|
|
15 | Mike Sanders | Todd |
5 |
10 |
|
|
|
15 | Alex Colburn | Spellbound |
15 |
|
|
|
|
15 | David Sadler | Royalle Diamond |
15 |
|
|
|
|
15 | Sara-Louise Wood | Renwood George |
|
|
|
15 |
|
15 | Johanna Lawless | Redpath D'Angela |
|
7 |
8 |
|
|
15 | Anne Snuggs | Harry Hare |
|
15 |
|
|
|
15 | Kate Linabury | Devilishly Lucky |
15 |
|
|
|
|
15 | Sue Penny | Ambgo |
|
13 |
2 |
|
|
14 | Kerrie Skeet | Volates Dilemma |
|
7 |
7 |
|
|
14 | Georgina Knight | The Gent |
14 |
|
|
|
|
14 | Gez Wilson | Spring |
8 |
6 |
|
|
|
14 | Helen Brown | Sir Alex |
14 |
|
|
|
|
14 | Leila McCormack | Meg |
9 |
5 |
|
|
|
14 | Gary Booth | Made to Measure |
|
|
14 |
|
|
14 | Kate Linabury | Like A Hurricane |
14 |
|
|
|
|
14 | Eleanor Smale | C'est Tout |
|
14 |
|
|
|
13 | Helen Wilson | Woodlands Springtime |
|
4 |
9 |
|
|
13 | Sheila Leonard | Tweedledum |
|
|
13 |
|
|
13 | Hilary Sawyer | Summer |
13 |
|
|
|
|
13 | Penny Sangster | Flynn |
|
13 |
|
|
|
13 | Jo Price | Flash Taff |
|
|
13 |
|
|
13 | Gail Stephens | Artic Rose |
13 |
|
|
|
|
13 | Emily Nicol | Annaghmore Boomlander |
13 |
|
|
|
|
13 | Jennifer McElhinney | Amber |
|
13 |
|
|
|
13 | Genevieve Clarke | Addi |
13 |
|
|
|
|
12 | Pip Wates | Woodlands Persuasion |
|
|
12 |
|
|
12 | Michaela Butt | Wathamin |
|
|
12 |
|
|
12 | Corinne Short | Ria |
12 |
|
|
|
|
12 | Susannah Givons | Jack |
|
|
12 |
|
|
12 | Peter Davis | Gold Nugget |
|
12 |
|
|
|
12 | Laura Oakley | Flyer |
9 |
3 |
|
|
|
12 | Vicky Chart | Don Dimanche |
|
8 |
4 |
|
|
12 | Sue Holland | Catch the Wind |
|
8 |
4 |
|
|
12 | Liz Pellett | Calato11Z |
|
|
12 |
|
|
11 | Holly Parsons | Woodlands Gentleman |
11 |
|
|
|
|
11 | Gary Merton | Tony |
|
11 |
|
|
|
11 | Louisa Watts | Marley |
11 |
|
|
|
|
11 | John Weighill | Lewes Boy |
|
9 |
2 |
|
|
11 | Kirsty Wale | Dark Falcon |
7 |
4 |
|
|
|
10 | Sharon Richardson | Zeptepi |
|
|
|
10 |
|
10 | Kay Hambrook | Zara |
3 |
7 |
|
|
|
10 | Jade Algeo | Travelling David |
10 |
|
|
|
|
10 | Sue Hipkins | Revelation |
|
10 |
|
|
|
10 | Liz Hare | Prince |
10 |
|
|
|
|
10 | Sarah Houseman | Paris FMB |
|
|
|
10 |
|
10 | Julie Kenworthy | Orador |
|
|
10 |
|
|
10 | Marie Anne Oliver | Monarch Motivator |
|
10 |
|
|
|
10 | Rachel Webb | Diamond Geezer |
10 |
|
|
|
|
10 | Alex Colborn | Carlin |
10 |
|
|
|
|
10 | Laura Boyce | Bohey Bertie |
10 |
|
|
|
|
10 | Lauren Breaton | Ashgrove Bouncer |
10 |
|
|
|
|
10 | Taylor Denness | Amaro o |
|
|
|
10 |
|
10 | Debbie Elkins | Fernoak Lady of the Manor |
10 |
|
|
|
|
10 | Michelle Mallinder | Gracious Knight |
|
|
10 |
|
|
9 | Danny Davies | Zarla |
|
|
9 |
|
|
9 | Ben Etwell | Wilma |
|
9 |
|
|
|
9 | Gale Matheson | Tycho G |
9 |
|
|
|
|
9 | David Gunner | Two Socks |
3 |
6 |
|
|
|
9 | Shona Allerdyce | Tristan |
|
2 |
7 |
|
|
9 | Tessa Seed | Titan |
|
|
|
9 |
|
9 | Gail Stephens | Tineas Wizz Kidd |
9 |
|
|
|
|
9 | Alex Colburn | Thornbank Lancer |
9 |
|
|
|
|
9 | Linda Thompson | Teddy |
|
9 |
|
|
|
9 | Sue Sheppard | Tamati |
|
|
9 |
|
|
9 | Joshua Hill | Seth |
|
|
|
9 |
|
9 | Olivia Kelly | Richian |
|
|
9 |
|
|
9 | Jenny Minto | Merlyn's Magic |
9 |
|
|
|
|
9 | Gemma Ridgway | Lilmissy |
9 |
|
|
|
|
9 | Jen Birkby | Kyano |
|
3 |
6 |
|
|
9 | Jennifer Pidgeon | Just Jeremiah |
|
|
9 |
|
|
9 | Trudi Eustance | Hoverma |
9 |
|
|
|
|
9 | Jenny Owen | Balin Ben Cid |
|
|
9 |
|
|
9 | Katrina Ellis | Abstract Art |
9 |
|
|
|
|
9 | Yvie Jeanne | Poggles Wood |
5 |
4 |
|
|
|
9 | Esther Rostron | Leo |
8 |
1 |
|
|
|
9 | Corrine Short | Hal |
|
9 |
|
|
|
8 | Sarah Hayter | Wesley |
8 |
|
|
|
|
8 | Lucy Day | Tunder |
8 |
|
|
|
|
8 | Alexandra Hammerton | Spring Mead Juniper Jarisa |
8 |
|
|
|
|
8 | Jo Aster | Rosscarberry Cooley |
8 |
|
|
|
|
8 | Shelley Whitbourne | Priska |
|
|
8 |
|
|
8 | Michele Richardson | Onna |
|
|
8 |
|
|
8 | Lindsy Harrap | Mouchez |
8 |
|
|
|
|
8 | Stephanie Witts | Miltons Rupert |
|
8 |
|
|
|
8 | Anna Dalrymple | Mighty Mac |
8 |
|
|
|
|
8 | Anne Snuggs | Khartanus |
|
|
|
8 |
|
8 | Zoe Jones | Just Jack |
|
8 |
|
|
|
8 | Kevin Maple | Hugo |
8 |
|
|
|
|
8 | Sandra Cowing | Figaro |
|
|
8 |
|
|
8 | Mary Gillam | Coryn Flying Lad |
8 |
|
|
|
|
8 | Sarah Benjafield | Copperfield Isham |
|
8 |
|
|
|
8 | Helen Wilson | Conquer |
8 |
|
|
|
|
8 | Susan Weston | Business Image |
|
|
|
8 |
|
8 | Sam Skinner | Bluewood Tornado |
8 |
|
|
|
|
8 | Helen Elliot | Ben |
|
8 |
|
|
|
8 | Georgia Canagon | Backstage Pass |
8 |
|
|
|
|
8 | Hannah Marshall | Totthamhill Rhodri |
|
8 |
|
|
|
7 | Sally McClean | Rascal |
|
7 |
|
|
|
7 | Antonia Price | Merlin |
7 |
|
|
|
|
7 | Sally Rees | Louis |
|
|
|
7 |
|
7 | Gill Gribble | Dancing Breeze |
7 |
|
|
|
|
7 | Sue Messenger | Cascade |
7 |
|
|
|
|
7 | Carolyn Gorman | Cape Stormer |
7 |
|
|
|
|
7 | Victoria Pope | Bumble Be |
|
|
7 |
|
|
7 | Jane Cliff | Balli |
|
|
7 |
|
|
7 | Sandra Cowing | Balero |
|
7 |
|
|
|
7 | Anita Gruszko | Amadeus |
7 |
|
|
|
|
7 | Charlotte Creton | Arthur's Knight |
7 |
|
|
|
|
7 | Cheryl Probin | Umpire |
|
|
7 |
|
|
6 | Judith Warbey | Woody |
|
|
|
6 |
|
6 | Sarah Thomas | The Gremlin |
|
5 |
1 |
|
|
6 | Tessa Seed | Suoud El Mahaal |
|
6 |
|
|
|
6 | Laura Ingleson | Serena |
6 |
|
|
|
|
6 | Camillia Thomas | Milleniums Wizard |
6 |
|
|
|
|
6 | Gary Merton | Marvin |
6 |
|
|
|
|
6 | Erika Mousell | Mara |
6 |
|
|
|
|
6 | Chloe Fry | Felix |
6 |
|
|
|
|
6 | Janice Green | Dom Romino |
|
|
6 |
|
|
6 | Beverly Brown | DHI Fernando |
|
|
6 |
|
|
6 | Darren Woods | Deli |
|
6 |
|
|
|
6 | Tuppence Silverio | Charlie Boy |
|
|
6 |
|
|
6 | Jenny Watson | Bobby |
|
6 |
|
|
|
6 | Josie Birchall | Bentley |
|
6 |
|
|
|
6 | Becky Whitcombe | Autumn Affaere |
6 |
|
|
|
|
6 | Jamie Rashbrook | Warren |
6 |
|
|
|
|
6 | Cleonne Stenhouse | Amos |
6 |
|
|
|
|
6 | Esther Rostron | Penstrumbly Our Abram |
|
6 |
|
|
|
6 | Rachel Keevil | Reverie |
|
|
6 |
|
|
5 | Sophie Preston | Williams Dream Boy |
5 |
|
|
|
|
5 | Sam West | The Diamond Express |
5 |
|
|
|
|
5 | Kerry Gibbs | Taylor Tenacious |
5 |
|
|
|
|
5 | Cleone Stenhouse | Slim Shady 111 |
|
|
|
5 |
|
5 | Margaret Drewe | Rhyanna |
|
|
5 |
|
|
5 | Avril Verhagen | Reggie |
5 |
|
|
|
|
5 | Harriet Baille | Otis B Driftwood |
5 |
|
|
|
|
5 | Charlotte Maheu | Mr Bean |
|
5 |
|
|
|
5 | Julie Luckin | Missy Zaha |
5 |
|
|
|
|
5 | Gemma Home | Milltown Marry Me |
5 |
|
|
|
|
5 | Sam Odwyer | Keystone Duchessa |
5 |
|
|
|
|
5 | Erin McDonnell | Hllin Trigonos |
5 |
|
|
|
|
5 | Louise Thompson | Conniek |
|
|
5 |
|
|
5 | Emma Brock | Alabaster Vande Zuuthoeve |
5 |
|
|
|
|
5 | Helen Cunningham | Afro Uno |
|
5 |
|
|
|
5 | Nick Choppin | Abraham |
5 |
|
|
|
|
5 | Mette Gade | Abraham |
|
5 |
|
|
|
4 | Liz Pellett | Zac |
|
|
4 |
|
|
4 | Melanie Breen | War Lad |
4 |
|
|
|
|
4 | Susanna Weller | Tulula |
4 |
|
|
|
|
4 | Jo Heasman | Silver Addiction |
|
4 |
|
|
|
4 | Louise Woodcroft | Molly |
|
4 |
|
|
|
4 | Daniel Merchant | Merlin |
4 |
|
|
|
|
4 | Catherine Mclwraith | Lakeside Rocky |
4 |
|
|
|
|
4 | Johanna Lawless | D'Jill |
|
4 |
|
|
|
4 | Susie Fortune | Cherryfield Star |
|
4 |
|
|
|
4 | Susie Monnington | Casper Van de Bramdelle |
|
4 |
|
|
|
4 | Briony Simpson | Billy |
|
|
4 |
|
|
4 | Elaine Thompson | Benny |
4 |
|
|
|
|
4 | Samantha Lamb | Riverside Total Eclipse |
4 |
|
|
|
|
4 | Ria Ward | Troy |
|
4 |
|
|
|
3 | Jenny Philips | Timber |
3 |
|
|
|
|
3 | Pauline Hughes | The Amber Nectar |
3 |
|
|
|
|
3 | Zara Flinders | Sebastian |
|
|
3 |
|
|
3 | Xara Flinders | Scarlet |
2 |
|
1 |
|
|
3 | Sarah Ginn | Pardens Virtuoso |
3 |
|
|
|
|
3 | Janette Langford | Montana |
3 |
|
|
|
|
3 | Penny Sangster | Moley |
|
3 |
|
|
|
3 | Natalie Wright | Mister Peanut |
3 |
|
|
|
|
3 | Valley Dawkes | Mia |
|
3 |
|
|
|
3 | Carolyne Turner | Jack |
1 |
2 |
|
|
|
3 | Lynda Elliott | Independence Flash Tom |
3 |
|
|
|
|
3 | Margaret Macaulay | Icarus |
3 |
|
|
|
|
3 | Sofia Jarai | Forest Fern |
|
3 |
|
|
|
3 | Helen Wilson | Cassie |
3 |
|
|
|
|
3 | Charlotte Duke | Blazing Desert Prince |
|
|
3 |
|
|
3 | Julie Smith | Ajori |
3 |
|
|
|
|
3 | Babu Saha | Laya |
|
3 |
|
|
|
2 | Anna Sampson | Woodlander Whambamboo |
|
2 |
|
|
|
2 | Tracey Schifano | Tripple Bee |
2 |
|
|
|
|
2 | Sarah Oram-Williams | Tamaric Captain Jack Sparrow |
|
|
2 |
|
|
2 | Robyn Montgomery | Spencer |
2 |
|
|
|
|
2 | Kerry Upton | Revered |
|
|
2 |
|
|
2 | Jessica Cheel | Phoebe |
|
2 |
|
|
|
2 | Gillian Weighill | Oakport Claudius |
2 |
|
|
|
|
2 | Hannay Payne | Master Monkey |
2 |
|
|
|
|
2 | Helen Wilson | Boo |
2 |
|
|
|
|
2 | Harriet Birkby | Bob |
2 |
|
|
|
|
2 | Sian Smith | April |
|
2 |
|
|
|
2 | Annabelle Hasloch | Viva Vivendi |
2 |
|
|
|
|
2 | Avril Verhagen | Calvin |
2 |
|
|
|
|
1 | Hannah Weeks | Walstead Lynx |
|
1 |
|
|
|
1 | Heather Rea | Penny Farthing Jasmine |
1 |
|
|
|
|
1 | Alison Ashby | Otto |
|
1 |
|
|
|
1 | Maria Elliott | Morpheus |
1 |
|
|
|
|
1 | Zac Heydon | Honeys Son |
|
1 |
|
|
|
1 | Cheryl Probin | Fred |
|
|
1 |
|
|
1 | Rosie Ribbans | Fire Dancer Lad |
1 |
|
|
|
|
1 | Olivia Dumas | Allie Castle |
1 |
|
|
|
|
1 | Hannah Shae-Simonds | Holly |
1 |
|
|
|
|